Stefan Zweig Sözleri

Alman yazar Stefan Zweig, insanın ruh halini harika betimleyen romanlarıyla tüm dünyada çok sevilen yazarlardan biridir. Satranç, Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Korku, Olağanüstü Bir Gece gibi harika kitaplara imza atan Stefan Zweig sözleri kadar ölümüyle de bilinir. Çünkü Zweig bir sabah eşiyle birlikte intihar ederek maaleseg yaşamına son vermiştir. Geride ise şu notu bırakmıştır;
“Artık güneşin doğmasını bekleyecek gücüm kalmadı ama siz yeni doğacak güneşi mutlaka bekleyiniz.”

Stefan Zweig sözleri ile de çok bilinen bir yazardır. Kitaplarında yer alan muhteşem sözler, Stefan Zweig’ı özel kitapseverler için özel kılmaktadır. Aşağıda Stefan Zweig sözleri bulacaksınız.

Stefan Zweig Sözleri

Zorla yönetenler, savaşa hazırlanırken, seferberlik sürecini tamamlayana kadar barıştan en çok söz ederler.

İnsan hayatında olduğu gibi tarihte de pişmanlık, kaybedilen bir anı geri getirmez ve bin yıl, kaybedilen bir şeyi bir saatte geri getirmez.

Bir eserin doğuştan gelen gücü asla gizlenemez veya kilitlenemez. Bir sanat eseri zamanla unutulabilir; yasaklanabilir ve reddedilebilir ama elemental olan her zaman gelip geçici olana galip gelecektir.

Yalnızca ışığı ve karanlığı, savaşı ve barışı, yükselişi ve düşüşü deneyimleyen kişi hayatı gerçekten deneyimlemiştir.

Tarihte aklın ve uzlaşmanın hakim olduğu anlar kısa ve gelip geçicidir.

Kendini hiçbir dogmaya adamayan ve herhangi bir partinin lehine karar vermeyen özgür, bağımsız ruhun yeryüzünde yeri yoktur.

Üstün başarı ve olağanüstü kapasite, yalnızca zihinsel konsantrasyonla, çılgınlığa varan yüce bir monomani ile mümkün kılınır.

İnsanda var olan kendini kandırma içgüdüsü, aslında aslında farkında oldukları tehlikeleri yok sayarak zihinlerinden uzaklaştırmaya çalışır.

Uzun süreli ıstırap, yalnızca hastayı değil, başkalarının merhametini de tüketmeye eğilimlidir; şiddetli duygular sonsuza kadar sürmez.

İnsan kendinden başka her şeyden kaçabilir.

Belirli bir amaca yönelmedikçe hayat beyhudedir.

Bir kadının mantığı ne derse desin, duyguları ona doğruyu söyler.

Yaşlanmak, geçmişle ilgili kaygılardan kurtulmak demektir.

Zina çoğu durumda karanlıkta yapılan bir hırsızlıktır.

Bir söylentinin öznesi her zaman onu en son duyandır.

Kuaförler profesyonel dedikoducudur; sadece eller meşgul olduğunda, dil nadiren hareketsizdir.

Belirsiz bir şey her zaman kesin bir şeyden daha kötüdür. Çok uzun sürmeyen güçlü bir korku, belirsiz ama gitmeyen bir korkudan daha kolaydır.

Ayrıca, sitemizde yer alan özlü sözlere de bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir